Kinesio tape

Kinesio tape

Mire jó a kinesio tape hatásmechanizmusa?

A kinesio taping technika dr. Kenzo Kase japán orvos-kiropraktor nevéhez fűződik, aki felismerte, hogy a rugalmatlan kötésekkel bármilyen sérülés regenerációja sokkal tovább tart, így kifejlesztett egy olyan szalagot, amit rá lehet ragasztani a bőrre, mely aztán együtt mozog vele és nem gátolja az ízületek mozgását. E forradalmi találmány nagyban meggyorsította a sérülések utáni rehabilitációs folyamatot.
A tape szalag rugalmas és hatóanyag mentes, a test saját működési folyamatait használja. Egy HELYESEN FELHELYEZETT szalag szinte azonnali lokális fájdalomcsillapítást tesz lehetővé (a szalag alatti területen lévő, a bőrben található érző idegvégzőségek a tape hatására olyan ingereket küldenek az agynak mintha az adott területet valaki finoman simogatná), serkenti a vér és nyirokkeringést az adott területen (picit megemeli a bőrt, ezáltal nagyobb tért keletkezik a bőr alatti szövetekben, így könnyben felszívódnak az esetleges ödémák), fizikálisan megtámasztja az izmot és gyorsítja a test öngyógyító folyamatait.

Kinek ajánlom a kinesio tape szalag felhelyezését?

Szinte bárkinek mert nem csak sérülés utáni rehabilitáció esetében lehet eredményesen használni. Egy esetleges feszes, túlerőltetett izomzat lazításában és az ebből keletkező fádalom csillapításában, továbbá ízület eredetű fájdalom csillapítása esetébe is nagyon hatékony eredményeket lehet elérni a szalag felhelyezésével. Remek kiegészítője lehet a rendszeres masszázs tevékenységnek.
Kinesio tapaszok
Kinesio tape könyökön és lábon

Mennyi ideig maradhat fent egy tape és milyen gyakorisággal érdemes a kinesio tape-t felragasztani?

Tiszta, szőrtelen bőrön 5-7 nap között probléma nélkül fent maradhat a szalag ezt követően viszont higiéniai okok miatt le kell szedni. Ez után akár azonnal újra lehet ragasztani és ezt a folyamatosságot akár 3-4 hétig fenn lehet tartani, utána viszont pihentetni kell az érintett testrészen a bőrt pár napig egy újabb tapelés előtt.

Mi a különbség a kinesio tape színei között?

Az egyszerű válasz a semmi lenne, hisz a szalag hatás mechanizmusa nem függ a színektől, a fiziológiai hatás minden esetben érvényesül, akkor is ha a vendég nem hisz abban, hogy a szalag felhelyezése segít a problémáján. Ebben a kérdéseben viszont megoszlik a szakértők véleménye attól függően, hogy az adott szakember hisz-e a színterápiában vagy sem. Jómagam igen, így, ha a vendég rám bízza a tape szalag színének kiválasztását akkor a színterápia elve mentén fogom ezt megtenni, de ezt nem erőltetem senkire. Amennyiben az általam kiválasztott színnel kapcsolatban ellenérzése van a vendégnek, akkor olyan színű szalagot fogok felhelyezni mely elnyeri a tetszését a szín nem fogja „zavarni” a testén, mert fontos, hogy tape komfortos legyen, jól érezze magát a vendég a szalaggal a testén.
A színterápia alapelve az, hogy gyulladt felületet hűteni kell, azaz hideg színeket kell használni a felhelyezés során. A kopásos eredetű, mozgásában beszűkült végtagot inkább melegíteni kell meleg színekkel.

Hogyan zajlik a felhelyezés?

Minden esetben felmérés előzi meg, hogy a valós probléma beazonosítható legyen. Ez alapján dől el, hogy hol és milyen technikával történő ragasztásra van szükség. Ezt követően az adott terület enyhe átmasszírozása és a bőr megtisztítása, fertőtlenítése következik. Kizárólag ezt után kerül fel a szalag. Nagyon fontos, hogy szalag felhelyezése anatómiailag megfelelően történjen.
Elvileg a szalag felhelyezése megtörténhet egy teljeskörű masszázskezelés után is, de a gyakorlati tapasztalat az, hogy ez kizárólag abban az esetben érdemes alkalmazni, ha a masszázs vivőanyag nélkül történt. Egy olajjal vagy krémmel végrehajtott svédmasszázst követően nem lehet a bőr felszínét annyira zsírtalanítani, hogy a tape szalag huzamosabb ideig fennmaradjon. Emiatt amennyiben szükség van a tapelésre, amiatt egy másik időpontban vissza kell jönni a szalonba.

Mikor nem lehet kinesio tape-et felrakni?

A szalagok latex mentesek és bőrbarát anyagokból készülnek emiatt ritka, hogy nem lehet alkalmazni őket, de néhány eset azonban van. Allergiás reakciók a ragasztóanyagra (égő érzés, viszketés) Sérült bőrfelület estében pl., nyílt seb, égett bőr Várandóság első 3 hónapjában Daganatos megbetegedés esetében Idős, papírvékonyságú bőr esettében. itt a felrgasztás a probléma, hanem a szalag eltávolításakor sérülhet a bőr. Amennyiben a vendég leáztatja a tapet akkor ebben az esetben lehet használni.